Magánrendelésünk már 2009 óta működik Tolna megyében Szekszárdon, majd 2018-ban új helyen, kibővülve FizioKözpontként működik tovább. A FizioKözponttal legfőbb célunk volt egy olyan Terápiás Központ létrehozása, ahol több terapeuta közös munkájával mindenki megtalálja a neki megfelelő terápiát. A különböző területen jártas terapeuták csapatban dolgozva segítik, hogy a hozzánk fordulóknak megtaláljuk a legmegfelelőbb kezelési technikát. Fontosnak tartjuk az evidenciákon alapuló gyógyítást, így kizárólag nemzetközileg elismert technikákat alkalmazunk. A folyamatos tanulás, továbbképzés elengedhetetlen számunkra, így tudásunkat postgraduális képzéseken, illetve rendszeres konferenciákon való részvétellel bővítjük.

Terápiák
Schroth módszer
McKenzie módszer
A módszer megalkotása Robin Anthony McKenzie (1931-2013) új zélandi fizioterapeuta nevéhez fűződik. A McKenzie módszer vagy MDT (mechanikai diagnózis és terápia) egy evidence based vizsgálati és kezelési módszer. Lehetővé teszi a betegek alcsoportba (poszturalis, derangement, diszfunkció, egyéb) történő besorolását, mechanikai fájdalmuk alapján. McKenzie szerint a diszfunkciós syndroma a szöveti szerkezetben sérült lágyszövetek mechanikai terhelése miatti fájdalmat, a poszturális syndroma a szövetek hosszan tartó túlterhelése miatti fájdalmat, míg a derangement syndroma az ízületi elmozdulás mechanikai akadályozottsága miatti fájdalmat jelzi.
Pfaffenrot manuális terápia
A szinergetikus reflexterápia (SzRT) módszerét Dr. Waldemar Pfaffenrot, ortopéd orvos dolgozta ki. Orosz származású, majd 1990-ben Németországban telepedett le és elismert gyermekrehabilitációs szakorvosként és ortopéd orvosként tevékenykedett. Cerebral paresis területén számos kutatást végzett és több, mint 100 manuális fogást dolgozott ki ennek kezelésére. Myofascialis technikát, akupresszúrát, fej-kéz-láb reflexmasszázs, kiropraktika és osteopathia elméletét használja fel a terápia során. 7-10 napos blokkokat alkalmazva komplex hatás érhető el.
Lymphoedema kezelés
Egy kialakult oedemának több oka lehet, így nagyon fontos a kiváltó ok tisztázása, ez kizárólag orvosi feladat. Oedemát okozhat: szívelégtelenség, veseelégtelenség, vénás elfolyási zavar, gyulladás stb. ezek esetében a kiváltó okot kell kezelni. A továbbiakban leírt kezelés kizárólag a nyirokoedema kezelésére alkalmas. A nyirokoedema nem más, mint a szövetközti folyadék kóros felszaporodása, mely a nyirokelvezetés elégtelenségéből fakad.
Kinesio Tape
A kinesio tape Dr. Kenso Kase nevéhez fűződik, aki az 1970-es években dolgozta ki a technikát. Célja volt az ízületi- és izomfájdalmak kezelése. Feltételezte, hogy a gyulladásos és fájdalmas szövetekben elégtelen a nyirokkeringés a bőr és az izomszövet között. Így a keringés fokozásával csökkenthető a fájdalom és felgyorsítható a regenerálódás. Majd a későbbiekben a sportolók sérüléseinek kezelésére és megelőzésére is kiterjesztette a módszert. Az elasztikus tape, a hatását a proprioceptorokon keresztül fejti ki, melyek helyzetváltoztatásra, nyomásra, nyújtásra fejtik ki hatásukat.
Kismama torna
Hogy könnyebb legyen az édes teher
Cél a terhesség minél jobb fizikai állapotban történő kihordása, a szülés megkönnyítése, jó kondíció megőrzése. A terhesség 12. hetétől javasolt a kismama torna, mely jótékony hatását kutatások bizonyítják. A kismama torna megkönnyíti a terhesség kihordását, a szülés lefolyását, valamint a rendszeres tornát végző kismamák hamarabb regenerálódnak szülést követően.
Baba-mama torna
- kiscsoportos foglalkozás, ahol anya nyugodtan tornázhat, míg a baba mellette van
- ingergazdag környezet a babának, mely jótékony hatással van a mozgásfejlődésére
- támogatja az anya-gyermek kapcsolat kialakulását
- segíti a szülés utáni regenerációt
- erősíti az elgyengült izomzatot
- baba-mama tornán kiemelt figyelmet fordítunk a rectus diastasis és a gátizomzat erősítésére
Sportrehabilitáció
Egy sérülést követően a megfelelő rehabilitáció kiemelkedően fontos. Egy sportoló esetében különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a célzott terápiára, míg el nem érjük maximális sportteljesítményt.
A rehabilitáció során fontos a mozgástartomány visszanyerése, a neuromuscularis és posturalis kontroll helyreállítása, egyensúly fejlesztése, dinamikus ízületi stabilizáció visszanyerése, propriocepció helyreállítása.
Korai fejlesztés
Korai fejlesztés során a mozgásfejlődésben megkésett, eltérő mozgásfejlődésű babák, gyermekek fejlesztését végezzük. Egyénre szabott, tervszerűen felépített terápiás programot állítunk össze.
Veszélyeztetett babák:
- koraszülött babák
időre, de komplikált szüléssel született babák - túlhordott babák
- terhességi toxaemia
- terhességi diabetes
- fertőzések
- meconiumos magzatvíz
- nyakra tekeredett köldökzsinór
- CTG eltérések
- elhúzódó kitolási szak
- újraélesztés
- légzési nehézségek
- szopási nehezítettség
- izomtónus eloszlási zavarok
- tartási rendellenességek (ferdenyak, dongaláb stb.)
Katona módszer
Minden mozgásfejlődési lépcsőfok kölcsönös viszonyban van az agy érési folyamataival. A mozgásfejlődés egyes fázisainak kimaradása, megkésett vagy hibás elsajátítása, a mozgáson túl- később akár teljesítmény zavarokban (pl.: tanulás, olvasás, számolás) is megmutatkozhat. A megkésett mozgásfejlődésű gyermekek fejlesztésére alkalmas a Katona- módszer. A módszer, Prof. Dr. Katona Ferenc által kidolgozott neuroterápia, vagyis a rehabilitációt megelőző aktív terápia, mely specifikus és arra irányul, hogy az adott kórfolyamatot lehetőség szerint gyógyítsuk.
A terápia során az agy fejlődéskárosodását próbáljuk befolyásolni, mikor még az agy fejlődése a legprogresszívebb, és mielőtt stabil állapotot hozna létre. Ebből kifolyólag fontos mielőbbi életkorban elkezdeni a terápiát, akár már újszülött korban. A kezelés során az idegrendszer egyensúlyérzékelő központjának ingerlésével hatunk az izomtónus szabályozó központra és az izmokra. Célunk, hogy az életkornak, az idegrendszer fejlettségének megfelelő, legmagasabb fokú mozgástervezés stimulálását végezzük, valamint az egészséges mozgásfejlődés fázisait tanítsuk- gyakoroljuk, a kóros mozgásformákat – reflexeket leépítsük.
Gyermek komplex program
A Gyermek Komplex egy saját koncepciójú program, melyet az elmúlt több, mint 10 év tapasztalatai alapján alkottunk meg, figyelembe véve a gyermekek életkorát, problémáját, állapotát, valamint egyéni igényeiket, céljaikat. A legjobb terápiás hatás elérése érdekében Pfaffenrot technikát kombináljuk aktív terápiával.
A Pfaffenrot módszer, vagy szinergetikus reflex terápia (SRT) cerebrális zavarokra specializálódott eljárás, de számos más esetben is használható (pl.: cerebralis, spinalis, perifériás neuro-ortopédiai mozgászavarok, genetikai betegségek, mozgatóapparátus elváltozásai, agysérülések, beszédzavarok, szenzomotoros integrációs zavarok, stb.). A kezelés során myofascialis technikát kombináljuk akupresszurával.
TheraSuit®
A módszert Isabella és Richard Koscielny gyógytornászok dolgozták ki, akik maguk is CP-s gyermek szülei. A módszert kifejezetten cerebral paresis, megkésett mozgásfejlődés, vagy traumás agyi sérültek számára dolgozták ki. A terápia egy speciális eszközt/ruhát alkalmaz a gyakorlatok közben. A terápia során számos terápiás eszközt, eljárást használunk:
- függesztőrács, ahol az izmok izolált erősítése lehetséges
- spider
- futópad
- kinesio tape
- orthesisek
- stb.
Masszázs
Svédmasszázs fogásai képezik az alapját a sport- és gyógymasszázsnak. Terápiás céllal végzett kezelés, mely a szervezetet mechanikai ingerek által befolyásolja.
Hatásai:
- lazítja az izmokat
- izomtónust normalizál
- oldja a letapadásokat
- csökkenti a stresszt
- szövetek lokális keringését fokozza
- szöveti oxigenizációt és anyagcserét serkenti
- szervezet általános állapotát javítja
További információkért és a mindenkor aktuális árakért látogassa meg a FizioKözpont
hivatalos webhelyét!
FizioKözpont – Szekszárd
Tel: +36 20 936 7871
E-mail: info@fiziokozpont.hu
Konduktorok

FizioKözpont vezetője

FizioKözpont munkatárs

Gyógy- és sportmasszőr
FizioKözpont munkatárs